ورودی دکوراسیون داخلی مدرن
۱۱ نکته مهم که باید هنگام دکوراسیون داخلی منزل بدانید
14/06/2020
نمای مدرن
انواع نمای ساختمان و مزایای آن ها
01/08/2020
نمایش همه

اصول مهم طراحی داخلی که هنگام چیدمان فضا باید بدانید

چیدمان دکوراسیون داخلی

اصول مهم طراحی داخلی که هنگام چیدمان فضا باید بدانید

تعریف ساده طراحی داخلی، هنر شکل دادن فضاهای داخلی و فضاهای بیرونی است که شامل قسمتی از یک ساختمان یا کل آن می شود. طراح داخلی شخصی است که در این زمینه متخصص است، او ابتدا کل پروژه را با توجه به خواسته مشتری تجزیه و تحلیل می کند، یک سبک را مشخص کرده و در جهت آن طراحی اصولی را آغاز می کند. همچنین پروژه را رهبری می کند به طوریکه همزمان با مدیر پروژه، معمار و پیمانکار همکاری می کند. در بعضی از پروژه هایی که نیاز به بازسازی است طراح باید مجوز های لازم را بگیرد، در حقیقت طراحی داخلی چند وجه دارد و با دکوراسیون داخلی متفاوت است.

پیشنهاد می شود برای درک بهتر تفاوت این دو، مطلب دکوراسیون داخلی چیست را مطالعه کنید.

حالا با توجه به این تعریف کوتاه به سراغ اصول طراحی داخلی می رویم، با ما همراه باشید.

 

 

 وحدت و هماهنگی در طراحی داخلی

در درجه اول به فضای خانه به عنوان یک کلیت فکر کنید. هرمکانی که شما در نظر دارید طراحی کنید شامل اتاق ها، راه پله ها و راهرو ها می شوند بنابراین باید یک سبک خاص در آن ها مشترک باشد. البته این حرف به این معنی نیست که عناصر طراحی داخلی باید یکسان و تکراری باشند بلکه با توجه به سبک مورد نظر باید به درستی کنار هم قرار گیرند و مکمل هم باشند.

برای یکپارچه سازی فضا می توانید از یک طرح خاص یا سه چهار رنگ استفاده کنید که با سایه های مختلف در سراسر خانه پخش شده باشد.

 

وحدت و هماهنگی در دکوراسیون داخلی

  تعادل

همانطور که در طبیعت همه چیز متعادل است. یک طراح داخلی هم می بایست تعادل را در محیط ایجاد کند.

بطور خلاصه به معرفی انواع تعادل در طراحی داخلی می پردازیم: متقارن، نامتقارن و شعاعی.

تعادل متقارن را در فضای سنتی بیابید. در گذشته از این سبک هم در معماری ساختمان و هم در دکوراسیون داخلی بسیار زیاد استفاده می شده است. اتاق هایی که دور تا دور حیاط ساخته می شدند، شمعدانی هایی که در دو طرف آینه قرار می گیرند. فرش های کلاسیک که قرینه هم اتاق را می پوشانند. انسان ها به طور طبیعی در محیط متقارن احساس راحتی می کنند.

 

تعادل متقارن در دکوراسیون داخلی

 

تعادل نامتقارن نقطه مقابل تعادل متقارن است که این روزها بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. در این نوع چیدمان که از طبیعت الهام گرفته شده اجسام متفاوت و هم وزن در کنار هم قرار می گیرند. به طور مثال قرار گیری یک مبل تک کنار پنجره. در طراحی مدرن این سبک را زیاد خواهید داد.

 

تعادا غیر متقارن در دکوراسیون داخلی

 

تعادل شعاعی، در این سبک تمام عناصر یک طرح در اطراف نقطه مرکزی قرار می گیرند. که بیشتر در فضاهای خارجی از آن استفاده میشود. مثلا پلکان مارپیچ نمونه عالی از این مدل طراحی است.

 

تعادل شعاعی در دکوراسیون داخلی

نقطه کانونی

بزرگترین دشمن طراحی داخلی کسالت است. یک اتاق با توجه به اندازه آن باید یک یا چند نقطه کانونی داشته باشد. نقطه کانونی قسمتی از فضاست که توجه افراد را به خود جلب می کند، شومینه یا تلویزیون اولین نمونه ها در این سبک هستند. اگر شومینه ندارید می توانید یکی از مبلمان را با رنگ متفاوتی برجسته کنید.

 

نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

 ریتم در طراحی داخلی

اگر میخواستیم درباره موسیقی صحبت کنیم ریتم را ضربان نبض موسیقی توصیف می کردیم. در طراحی داخلی ریتم تکرار الگوی بصریست. البته منظور ما از ریتم استمرار نیست بلکه تکرار و جنبش سازمان یافته است.

برای رسیدن به این هدف باید به تکرار، پیشرفت، انتقال و تضاد فکر کنید. با استفاده از این مکانیزم ها حس حرکت به فضا منتقل شده و چشم مدام به سمت اجسام مختلف حرکت می کند.

تکرار، استفاده چند باره از یک عنصر در یک فضاست. شما می توانید یک الگو، رنگ، بافت، خط یا هر عنصر دیگری را بیش از یک بار تکرار کنید.

 

تکرار در دکوراسیون داخلی

 

پیشرفت، افزایش یا کاهش ویژگی های یک عنصر است که بدیهی ترین نوع آن می تواند درجه بندی اندازه ها باشد. به طور مثال چیدمان یک دسته شمع از کوچک به بزرگ و در مورد رنگ هم می توانید از وسیله های تک رنگ با سایه های مختلف استفاده کنید.

 

پیشرفت در دکوراسیون داخلی

 

انتقال برخلاف تکرار و پیشرفت، جریان نرم و ملایمی دارد. در انتقال چشم به طور طبیعی از سمتی به سمت دیگر حرکت می کند. متداول ترین نوع آن در طراحی داخلی استفاده از خطوط خمیده است مثلا درگاه طاق دار یا مسیر های پیچ دار است.

 

انتقال در دکوراسیون داخلی

 

و بالاخره تضاد، تعریف آن ساده است و بارها با آن مواجه شده اید. تضاد به قراردادن دو عنصر در کنار هم گویند که مخالف یکدیگر و درتقابل هستند مانند کوسن های سیاه و سفید روی مبل، که معروفترین آنهاست.

تضاد را می توان با فرم هایی مثل طرح های دایره و مربع درکنار هم به وجود آورد. به طور کلی تضاد باعث زنده شدن فضا می شود اما باید حواستان باشد که استفاده بیش از حد از آن سایر ویژگی های طراحیتان را خنثی می کند.

 

تضاد در دکوراسیون داخلی

جزییات در طراحی داخلی

آخرین ویژگی که به آن اشاره می کنیم جزئیات است. در طراحی داخلی جزئیات بسیار مهم است اما اغلب مردم نسبت به آن کم توجه هستند. به همه چیز از طرح کلید های برق گرفته تا دستگیره باید توجه شود.

همانطور که رنگ برای یک طراحی حکم روح و حیات دارد، جزئیات هم زیربنای طراحی داخلی هستند. البته جزئیات نباید آشکار باشند بلکه باید روح و حس فضا را بالا ببرند.

 

جزئیات در دکوراسیون داخلی

 

مقیاس و تناسب

این دو اصل در طراحی دست در دست همند زیرا هردو به شکل و اندازه مربوط می شوند و در دسته جزئیات قرار می گیرند. اگر به طور خلاصه بگوییم مقیاس به اندازه یک شی نسبت به اتاق و تناسب بین اشیاء اتاق توجه دارد.

 

مقیاس در دکوراسیون داخلی

 

امیدواریم این مطلب به شما در طراحی بینظر خانه یا محل کارتان یاری رساند.