۵ راه ساده برای هوشمند سازی خانه
۵ راه ساده برای هوشمند سازی خانه
23/08/2020
نمایش همه

ساخت خانه هوشمند چگونه است؟

خانه هوشمند

ساخت خانه هوشمند چگونه است؟

ساخت خانه هوشمند جذابیت زیادی دارد. می توانید قفل درب هوشمند خانه را با تلفن باز کنید، وارد خانه شوید و بدون لمس هیچ دکمه ای چراغ ها به طور خودکار روشن شوند. از دستیار مجازی خود بخواهید برایتان یک فنجان قهوه درست کند. زمانی که در خانه نیستید یک ربات خانه تان را تمیز می کند و ترموستات هوشمند درجه دمای خانه را پایین آورده تا در هزینه ها صرفه جویی شود. همچنین می توانید از طریق تلفن هوشمندتان همه چیز در داخل و بیرون خانه را کنترل کنید. جذاب نیست؟

بهتر است بگوییم خانه هوشمند عالیست.

تجهیزات ساخت خانه هوشمند

همه چیز نسبت به گذشته ساده تر شده است. ساخت خانه هوشمند قبلا کار پیچیده ای بود و نیاز به مهارت های شبکه سازی، برنامه نویسی و چیره دستی در DIY داشت. اما خانه های هوشمند به قدری ساده شده اند که تقریبا هرکس می تواند خانه هوشمند ساخته و با استفاده از چند محصول، بیشتر وسایل خانه خود را به وسیله تلفن هوشمند و فرمان صوتی کنترل کند.

برای رسیدن به این منظور از کجا باید شروع کرد؟

ایجاد فونداسیون برای ساخت خانه هوشمند

بسیاری از دستگاه های خانه هوشمند از جمله محصولات Ring، Nest و شرکت های مشابه، برنامه خاص خود را دارند که می توانید از طریق آن ها برنامه های مختلف را کنترل کنید. سایر دستگاه ها عمومی ترند و از استانداردهای معروفی مانند Zigbee و Z-Wave که پروتکل های بی سیم بلوتوث برای خانه های هوشمند هستند، استفاده می کنند. تا با یک هاب مانند Wink و SmartThingsسامسونگ ارتباط برقرار کنند و شما این دستگاه ها را به وسیله یک هاب کنترل می کنید.

البته بعضی از محصولات در هر دو دسته قرار می گیرند: می توانید از برنامه های آنها یا یک سیستم عامل بزرگتر خانه هوشمند استفاده کنید. با تولید محصولات متنوع، ساخت خانه هوشمند شبیه به یک پازل طاقت فرسا به نظر می رسد. اما مانند سایر فعالیت ها اگر به بخش های کوچک تقسیسمش کنید آسان خواهد شد. ما توصیه می کنیم با یک یا دو ابزار و از خانه خودتان شروع کنید. شاید شما از ایده خاموش کردن چراغ ها با صدای خودتان خوشتان بیاید. کمی درباره دستگاه های موجود تحقیق کنید.

بسیاری از افراد با دستگاه امنیتی خانه هوشمند شروع می کنند و گاهی اوقات در سیستم های پیچیده فارغ التحصیل می شوند. سیستم خانه هوشمند به شبکه Wi-Fi متصل می شود با بتوانید با استفاده از تلفن هوشمند و برنامه خود دستگاه ها را کنترل کنید.

سیستم های ورودی معمولا شامل بعضی از سنسورهای در و پنجره، ردیاب حرکتی و یک هاب هستند که با یک یا چند دستگاه بی سیم ارتباط برقرار می کنند. شما می توانید سنسورهای اضافی در و پنجره را برای کل خانه تان اضافه کنید و یک سیستم جامعی بسازید که قفل در، باز و بسته کردن در گاراژ، دوربین های نظارتی داخلی و خارجی، چراغ ها، آژیر، ردیاب دود و حسگر آب را شامل شود.

بازیگرهای کلیدی که در ساخت خانه های هوشمند

تعدادی از بازیگران کلیدی در ساخت خانه های هوشمند را ادامه خواهیم دید.

چراغ های هوشمند

لامپ های هوشمند مانند فیلیپس به شما این امکان را می دهد که چراغ های تکی یا گروهی را به وسیله تلفن هوشمند خود کنترل کرده و صحنه های متفاوتی با نورهای مختلف خلق کنید. بنابراین در پایان روز چشم های شما غرق در نور آبی نخواهد شد و حتی می توانند بر اساس عوامل مختلف به طور خودکار روشن و خاموش شوند.

 

چراغ های هوشمند

ترموستات

با خط ترموستات Nest یا Ecobee می توانید سیستم تهویه هوا یا گرمایش را بر اساس زمان روز یا هنگام ورود به خانه تنظیم کنید. Ecobee دارای چندین سنسور است که می توانید در اطراف خانه قرار دهید، بنابراین می توانید درجه حرارت بیش از یک اتاق را ببینید.

 

ترموستات هوشمند

قفل ها

قفل های هوشمند متفاوتند. بعضی از آن ها به شما این امکان را می دهند تا در خانه را به وسیله تلفن هوشمند قفل کنید. بعضی دیگر می توانند دسترسی موقت به اعضای خانواده یا دوستانتان بدهند و برخی دیگر این امکان را دارند که در خانه را فقط با لمس انگشت باز و بسته کنید.

 

قفل های هوشمند

زنگ های در و دوربین ها

زنگ درهای هوشمند دارای دوربین هایی هستند که می توانید ببینید چه کسی خارج از منزل است و به این ترتیب از ورود افراد مزاحم جلوگیری کنید. همچنین می تواند با سایر دوربین ها ادغام شده و یک سیستم کلی ایجاد کنید که هر حرکتی را نزدیک در منزل شما گزارش دهد، هنگامی که در خانه نیستید از طریق ارسال پیام به شما هشدار داده و تصاویر را ذخیره کند.

 

زنگ در هوشمند

سیستم های امنیتی

دوربین ها فقط یکی از جنبه های امنیت خانه هنگام ساخت خانه هوشمند هستند. برای کسانی که به دنبال یک سیستم کامل با سنسورهای درب، سنسورهای حرکتی داخلی و آژیر خطر هستند، کیت های شرکت هایی مثل SimpliSafe می توانند کل خانه شما را از نظر ورود به سیستم کنترل کنند.

 

سیستم امنیتی هوشمند

تلویزیون ها و ریموت ها

ممکن است شما به سینمای خانگی خود به عنوان قسمتی از خانه هوشمند فکر نکنید. اما این وضعیت ویژه ای است زمانی که شما با ریموت هوشمند خود ارتباط برقرار می کنید. مثلا وقتی سیستم هوشمند لاجتیک (Logitech Harmony Elite) را متصل می کنید، می تواند چندین دستگاه را همزمان کنترل کنید از جمله چراغ ها، پرده ها و سایر دستگاه های هوشمند و برای کنترل آسان می تواند با الکسا ادغام گردد.

 

ریموت هوشمند

این فقط نوک کوه یخ است! در واقع هزاران چیز است که می توانید با ساخت خانه هوشمند آن ها را تحت کنترل خود درآورید. سیستم های آب پاش که به طور خودکار بر اساس آب وهوا کار می کنند. پرده های پنجره که با اشاره یک دکمه باز و بسته می شوند. جارو برقی های روباتی که وقتی در منزل نیستید همه اتاق ها را تمیز می کنند. وسایل آشپزخانه که از راه دور کنترل می شوند و پریزهای هوشمندی که تقریبا هرچیزی  به دیوار متصل شود را کنترل می کنند.

 

منبع: www.pcmag.com