پروتکل KNX چیست
پروتکل KNX چیست؟
12/10/2013
امکانات خانه هوشمند
امکانات خانه هوشمند و قابلیت‌های هوشمندسازی ساختمان
15/10/2013
نمایش همه

سناریو خانه هوشمند چیست؟

سناریو خانه هوشمند

انواع سناریوهای خانه هوشمند

سناریو خانه هوشمند چیست؟ چه سناریوهایی برای خانه خود تعریف کنم؟

در مقالات خانه هوشمند به این نکته اشاره شد که از امکانات ساختمان و خانه هوشمند امکان تعریف سناریو می باشد. این سوال پیش می آید در یک خانه هوشمند سناریو به چه معناست؟ به مجموع کارهایی که به صورت سری و پشت سر هم بصورت خودکار انجام می گیرد سناریو می گویند. هر سناریو با فشردن تنها یک دکمه اجرا می شود و علاوه بر این با توجه به سیستمی که برای هوشمندسازی انتخاب می شود و قابلیت های آن می توان سناریوها را بصورت سفارشی و متناسب با سلیقه ساکنین منزل تعریف کرد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سناریو بیدار شدن و صبح بخیر:

صبح هنگام که بیدار می شوید کافیست یک دکمه کنار تخت خواب خود و یا از روی موبایل خود را بفشارید تا پرده های به آرامی کنار بروند، قهوه یا چای سازتان روشن شود و موسیقی مورد علاقه تا از اسپیکرهای اتاق پخش شود و خلاصه خانه تان فرارسیدن طلوعی دیگر را با شما جشن بگیرد.

سناریو ورود یا خوش آمدگویی:

در این سناریو با باز شدن درب ورودی و وارد شدن ساکنین چراغ راهروی ورودی و محوطه نشیمن بصورت اتوماتیک روشن می شود، تعجب نکنید دیگر مجبور نیستید هنگامی که کلی خریدی که در دست دارید در تاریکی دنبال کلید چراغ بگردید. خانه شما هوشمندانه مسیر را برایتان روشن می کند. علاوه بر این سیستم سرمایش و گرمایش فعال شده و بصورت هوشمند دمای محیط را به دمای آسودگی و آسایش می رساند.

سناریو خروج:

خب، اجازه بدید تا با هم کارهایی را که به هنگام خروج از منزل انجام می دهیم مرور کنیم، مسلما با بالا رفتن هزینه های انرژی هیچکدام ما علاقه نداریم چراغ های منزلمان را قبل خروج روشن بگذاریم. پس به تک تک اتاق ها سرک می کشیم و چراغ ها را خاموش می کنیم. پنجره ها را می بندیم. پرده های اتاق ها را میکشیم. شیر گاز را میبندیم و از خانه خارج می شویم. وای صبر کنید فراموش کردیم اتو و قهوه ساز را خاموش کنیم، پس باید دوباره به منزل برگردیم و این دو را خاموش کنیم. اما آیا زمانی که شما یک خانه و ساختمان هوشمند دارید تمامی این کارها لازم است؟ پاسخ خیر است، خانه هوشمند شما با با فشردن یک دکمه کل این سناریو را برایتان اجرا می کند. چراغ همه اتاق ها خاموش می شود، پرده ها بسته می شوند سیستم سرمایش و گرمایش به حالت صرفه جویی می رود و اگر فراموش کرده باشید اتو و قهوه ساز خود را از برق بکشید کافیست تا به راحتی با گوشی موبایل خود از راه دور برق این دو وسیله را قطع نمایید.

 

سناریو تماشای فیلم:

برای تماشای یک فیلم جذاب بنظرتان چگونه شرایط محیطی ایده آل است؟ مسلما برای لذت بردن از تمااشای فیلم در سینمای خانگی خود دوست دارید تا نور محیط کم شود و پرده ها کشیده شود تا نور اضافی شما را هنگام تماشای فیلم آزار ندهد. سناریو تماشای فیلم تمامی این مراحل را بصورت خودکار انجام می دهد، چراغ های اضافی را خاموش میکند،نور آباژور را کم می کند و پرده ها را می بندد و علاوه بر این سینمای خانگی را نیز فعال و روشن می نماید. حتی لازم نیست دنبال کنترل های تلویزیون و سینمای خانواده بگردید با گوشی موبایل خود هم می توانید در یک خانه هوشمند همه ی وسایل صوتی و تصویری خود را کنترل کنید.

سناریو مهمانی:

در این حالت تمامی چراغ های سالن پذیرایی به صورت ۱۰۰ درصد روشن می شود، سیستم صوتی موسیقی پخش می کند و نورپردازی همراه با رقص نور اجرا می شود و تهویه ی فضا به حالت حداکثر بازدهی خود می رود .

سناریو خواب:

به تخت خواب خود بروید و تنها با فشردن یک دکمه تمامی چراغ ها خاموش می شود، پرده ها کشیده می شود. همه چیز برای یک خواب آسوده محیاست.