خانه هوشمند چیست و تفاوت خانه های سنتی با خانه های هوشمند مدرن امروزی در چیست؟

با توجه به اینکه هوشمند سازی ساختمان در ایران قدمت چندانی ندارد اجازه می خواهیم تا از پایه به این مبحث بپردازیم. خانه هوشمند امروزی و خانه سنتی یک خانه به هنگام ساخت توسط برق کار ساختمان سیم کشی می شود بدین ترتیب که مسیر روشنایی هرکدام از فضاهای ساختمان تا محل کنترل آن که همان کلید و پریز های سنتی هستند لوله گذاری و قوطی کلید پریزها نصب و در نهایت مسیر سیم کشی می شود. خب تا به اینجا ساختمان دارای سیم کشی سنتی است که هرکدام از ساکنین برای روشن و خاموش کردن قسمت های مختلف می بایست خود را به محل کلید مورد نظر رسانده و از طریق آن لامپ ها را روشن و خاموش کنند.

یکی دیگر از بخش هایی که مربوط به تاسیسات ساختمان است سیستم سرمایش و گرمایش است. که این سیستم ها با توجه به ساختار ساختمان متفاوت می باشند، بطور مثال بعضی ساختمان ها از کولر آبی برای سرمایش و شوفاژ یا بخاری گازی برای گرمایش استفاده می کنند. برخی دیگر توسط فن کوئل و یا اسپیلت سرد و گرم می شوند. که در حالت سنتی ساکنین می بایست بصورت دستی و به هنگام احساس گرما یا سرما این سیستم ها را روشن و خاموش کنند.

سیم کشی خانه هوشمند

خب تا به اینجا با یک خانه معمولی که بسیاری از ما در آن زندگی میکنیم آشنا شدیم، حال ببینیم یک خانه و یا ساختمان هوشمند چگونه است؟
سیستم سیم کشی خانه هوشمند بسته به اینکه از چه پروتکلی جهت هوشمند سازی استفاده شده باشد می تواند سنتی و یا متفاوت باشد. در یک خانه هوشمند ساکنین قادر هستند تا بی نیاز از اینکه به اتاق یا فضای مورد نظر مراجعه کنند روشنایی آن مکان را به طرق مختلف و از راه دور کنترل نمایند. این بدین معناست که شما می توانید در پذیرائی باشید و چراغ های اتاق خواب خود را خاموش یا روشن نمائید. اگر موافقید کمی فاصله را بیشتر کنیم و به خارج منزل برویم. آیا باز هم می توانیم چراغ های منزل را بدون مراجعت به منزل کنترل کنیم؟! پاسخ مثبت است. تکنولوژی شعبده می کند و شما با اختیار داشتن یه خط ثلفن و یا گوشی موبایل و یا اینترنت قادر هستید این کار را انجام دهید. خانه ی شما منتظر فرمان شماست، دکمه را بفشارید و اجازه دهید غول چراغ جادویی به نام هوشمند سازی ساختمان برایتان خواسته تان را برآورده سازد.
netalltech smart home-electrical wiring-01
netalltech-smart-home-electrical-wiring-05

شاید بپرسید سیستم سرمایش و گرمایش چطور؟

عجله نکنید برای آنها هم راهکار داریم. دیگر نیاز نیست تا حتما احساس گرما کنید تا فن کوئل را روشن کنید. خانه ی شما عادت سرمایی و گرمایی شما را خوب می شناسد و قبل از اینکه از سرما یا گرما کلافه شوید این کار را برایتان انجام میدهد. این امکان باعث می شود تا وقتی در منزل نیستید انرژی با ارزش هدر نرود پس به ساختمان شما به نوعی صرفه جویی هم می کند. حتی می توانید میزان مصرف انرژی خود را مشاهده کنید و یا درصورتی که سیم کشی منزل شما دچار مشکل است و بار اضافی وجود دارد از آن مطلع شوید.
netalltech-smart-home-electrical-wiring-08

خسته شدید؟نظرتان با تماشای یک فیلم جذاب چیست؟

می خواهید بروید پرده ها را بکشید و چراغ های اضافی را خاموش کنید تا نور به میزان نیاز شود؟دنبال کنترل تلویزون می گردید؟ صبر کنید این همه کار لازم نیست! شاید میپرسید چرا؟ خب پس هنوز نمی دانید خانه هوشمند شما چه کارهای خارق العاده ای می تواند بکند. در کمال آرامش روی کاناپه لم دهید و با فشردن یک دکمه معجزه هوشمند سازی را ببینید. تمام این سناریو توسط خانه هوشمند شما اجرا می شود.
netalltech-smart-home-electrical-wiring-06

خیلی از ما وقتی به سفرهای دور می رویم از امنیت خانه خود نگرانیم. هراس داریم مبادا چراغ های خاموش منزلمان برای روزهای زیاد جناب آقا دزده رو به هوس بیاندازد تا به خانه مان سرک بکشد. شما یک خانه هوشمند باوفا دارید که از پس حفاظت خودش بر میاید و در نبود شما مراقب خودش هست. او به هنگام نبود شما حضور شما را شبیه سازی می کند. به طور مثال هر شب راس ساعت ۸ شب چراغ ها را روشن و ساعت ۱۲ خاموش می کند.در ضمن فضای سبز هم طبق برنامه آبیاری می شود.فراموش کرده بودید به هنگام خروج قهوه ساز را خاموش کنید؟ از راه دور برق قهوه ساز را قطع کنید. بدین ترتیب همه چیز رو به راه است، آسوده از سفر خود لذت ببرید.

netalltech-smart-home-electrical-wiring-07

در این بخش شما می توانید برخی از امکانات خانه هوشمند را در یک فضای شبیه سازی شده شخصا تجربه کنید. این ساختمان با محصولات Zennio اسپانیا هوشمندسازی شده و از طریق کلید تاچ مدل ZAS، روشنایی فضا،سیستم سرمایش،گرمایش و پرده ها را کنترل کنید و سناریوهای ورود و خروج را اجرا نمایید.

در این قسمت نیز یک شبیه ساز دیگر قرار داده شده تا به آسانی و بدون هیچ دردسری از یک خانه هوشمند بصورت آنلاین بازدید کنید و خودتان با مفهوم هوشمندسازی ساختمان آشنا شوید. این ساختمان توسط کلیدهای هوشمند مدل Z38 برند Zennio اسپانیا هوشمند شده و میتوانید با کلیک رو بخش های مختلف آن فرامین مختلف را صادر نمائید.

اینفوگرافی خانه هوشمند ۱

برای مشاهده امکانات یک خانه هوشمند بر روی آیکن ها با ماوس اشاره کنید.

خانه هوشمند، کلمه جدیدی که امروزه ممکن است به گوش بسیاری از ما خورده باشد، قبلا فقط در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی ابزارها و ساختمان های هوشمندی را می دیدیم که صاحبخانه به راحتی و با فشردن یک دکمه بسیاری از اعمال را انجام می دهد. یک خبر بسیار خوب اینکه دیگر واژه خانه هوشمند از فیلم ها به واقعیت زندگی واقعی آمده و خبر شگفت انگیز دیگر اینکه، هم اکنون این تکنولوژی جدید در ایران نیز برای افراد مختلف امکان پذیر می باشد. و به زودی همچون سایر تکنولوژی ها همه گیر و فراگیر خواهد شد.

اینفوگرافی خانه هوشمند ۱
کنترل هوشمند درب پارکینگ و درب های ورودی آبیاری هوشمند گیاهان سیستم صوتی و تصویری هوشمند استخر و سونای هوشمند کنترل هوشمند دما کنترل هوشمند لوازم برقی منزل مانیتورینگ مصرف انرژی کنترل هوشمند روشنایی دوربین مدار بسته و دزدگیر

کنترل هوشمند درب پارکینگ و درب های ورودی

با سیستم های هوشمند می توانید درب ساختمان و پارکینگ خود را با گوشی موبایل و از راه دور کنترل کنید.

آبیاری هوشمند گیاهان

برای آبیاری گیاهان و فضای سبز خانه و ویلای خود دیگر نیاز به باغبان ندارید. گل ها در ساعت مشخص آبیاری می شوند.

سیستم صوتی و تصویری هوشمند

در هر کجای خانه موسیقی دلخواه خود را گوش دهید. دیگر نیازی ندارید به دنبال ریموت کنترل تلویزیون بگردید.

استخر و سونای هوشمند

قبل از رسیدن به ویلا به راحتی با فشار یک دکمه بر روی گوشی موبایل خود گرمکن و سیستم تهویه استخر و سونای خود را روشن کنید.

کنترل هوشمند دما

دما و کیفیت هوای محل زندگی خود را بصورت هوشمند کنترل می کنید و در هزینه های مصرف انرژی خود صرفه جویی می کنید.

کنترل هوشمند لوازم برقی منزل

با پریز های هوشمند شما قادر هستید تا از هر نقطه به راحتی لوازم برقی منزل خود را روشن و خاموش کنید

مانیتورینگ مصرف انرژی

انرژی مصرفی خود را مشاهده کنید و روش های بهینه سازی را در مصارف خود پیاده سازی کنید.

کنترل هوشمند روشنایی

روشنایی خانه هود را بصورت هوشمند کنترل کنید و از نورپردازی های خاص لذت ببرید.

دوربین مدار بسته و دزدگیر

سیستم خانه هوشمند شما در امنیت کامل است،آسوده باشید.