سیستم صوتی هوشمند
سیستم صوتی هوشمند مولتی روم چیست و چه امکاناتی دارد؟
07/11/2018
دکوراسیون داخلی چیست و انواع سبک های آن را بشناسیم
06/06/2020
نمایش همه

راهنمای خرید بهترین دوربین‌ مداربسته و انواع آن

راهنمای خرید بهترین دوربین‌مداربسته

یکی از گزینه‌هایی که به هنگام پروژه ‌های هوشمندسازی ساختمان مطرح می‌‌شود تصمیم گیری برای خرید دوربین مدار بسته و سیستم نظارت تصویری با کیفیت می‌باشد. همانطور که قبلا در مقاله “خانه هوشمند چیست” و “امکانات خانه هوشمند” توضیح داده شد، یکی از مزایایی که هوشمندسازی ساختمان برای شما ایجاد می کند بالابردن سطح امنیتی ساختمان و منزل شماست که این امر توسط قطعات مختلف پیاده سازی می شود. یکی از تجهیزاتی که به جهت امنیتی در ساختمان شما نصب می‌گردد دوربین مدار بسته (CCTV) می باشد.امروزه تعدد برندهای مختلف و اسامی و اصطلاحات مختلف در زمینه سیستم‌های نظارت تصویری و قیمت‌های متفاوت انتخاب یک دوربین مداربسته را در اجرای پروژه‌ها به غایت سخت و دشوار کرده است.  که در این مقاله قصد داریم شما را برای خرید بهترین دوربین مدار بسته راهنمایی نمائیم. در ابتدا به توضیح مختصری در خصوص انواع دوربین مداربسته می‌پردازیم.

انواع دوربین مدار‌بسته و کاربرد آن

دوربین مداربسته تحت شبکه یا  IP CCTV Camera

این مدل از دوربین مداربسته همانطور که از اسمش پیداست تحت شبکه اترنت کار می‌کند و توسط پروتکل اترنت که مشخصه آدرس‌دهی آن IP می‌باشد اطلاعات تصویر و صدا را بصورت سیمی (وایری) یا بی‌سیم (وایرلس) انتقال می‌دهد. از ویژگی های دوربین مداربسته شبکه‌ای انتقال تصویر در مسافت‌های طولانی و نیز سهولت در نصب و راه‌اندازی و عدم افت کیفیت در مسافت زیاد و همچنین انتقال آسان تصاویر بر روی بستر اینترنت را می‌توان نام برد. امروزه اکثر دوربین‌های مداربسته‌ای که در هوشمندسازی ساختمان استفاده می‌شوند از این مدل می‌باشند.

 

دوربین مداربسته بی‌سیم

دوربین‌های مداربسته بی‌سیم یا همان دوربین وایرلس به دو دسته آنالوگ و دیجیتال طبقه ‌بندی می‌شوند که از طریق سیگنال‌های رادیویی و یا سیگنال‌های وای فای (wifi) اطلاعات خود را برای گیرنده ارسال می‌کنند. با توجه به نصب آسان و عدم نیاز به کابل‌کشی و سیم‌کشی و نیز قیمت‌ ارزان این مدل دوربین‌ها امروزه مورد استقبال عمومی واقع شده‌اند. در ضمن در بسیاری از پروژه‌های هوشمندسازی ساختمان که با قطعات هوشمند وایرلس پیاده‌سازی می‌شوند و امکان تعویض سیم‌کشی ساختمان وجود ندارد از این مدل دوربین‌مدار بسته به عنوان سیستم نظارت تصویری استفاده می‌شود. اکثر این دوربین‌ها دارای یک اپلیکیشن موبایل هستند که صدا و تصویر را از طریق اینترنت برای کاربر به راحتی در هر‌کجای دنیا منتقل می‌کند.

دوربین‌های مداربسته دید در شب و مادون قرمز

همانطور که از اسم این مدل دوربین‌های مداربسته پیداست، با توجه به تکنولوژی ساخت آنها که در دو مدل آشکارسازی تصویر و تصویربرداری حرارتی است، می توان در تاریکی شب افراد را تا فاصله ۱۸۰ متری مشاهده کرد. این مدل دوربین‌ها کاربرد خاص داشته و بیشتر جنبه امنیتی دارند.